Uwaga
  • There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/obrazy2015/konk_hist

Warning: imagejpeg() [function.imagejpeg]: Unable to open '/home/u208897660/public_html/cache/jw_sig/jw_sig_cache_d2fecf65bd_dsc00714.jpg' for writing: Disk quota exceeded in /home/u208897660/public_html/plugins/content/jw_sig/jw_sig/includes/helper.php on line 152

„Kto historii nie wie i w niej się nie kocha,

jest jak dziecię, które ojca i matki nie zna.”

Piotr Skarga

                 Największą wartością wysiłku i podjętych działań nauczycieli oraz szkoły są sukcesy i postawa uczniów – chętnych do zdobywania nowych wiadomości, kreatywnych i sprawnie wykorzystujących wiedzę w praktyce.

 Doceniając zatem osiągnięcia zdobyte w konkursie historycznym dwójki uczniów naszej szkoły, Aleksandry Ziomek z klasy I gimnazjum oraz Jakuba Słomskiego z klasy II gimnazjum, pragniemy podziękować im za zaangażowanie i pracę, a także w skrócie przybliżyć historię sukcesu, która być może stanie się motywacją do uczestnictwa w konkursach historycznych w przyszłym roku szkolnym.

 Konkurs tematyczny „ Ani na chwilę nie złożyliśmy broni…” Polacy w walce podczas II wojny światowej 1939- 1945 został przeprowadzony na zlecenie Małopolskiego Kuratora Oświaty, przez Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie. Składał się z trzech etapów:

1)      Szkolnego - w formie testu;

2)      Rejonowego - w formie samodzielnej pracy pisemnej;

3)      Wojewódzkiego – w formie ustnej.

Celem konkursu było:

1) zainteresowanie uczniów najnowszą historią Polski, ze szczególnym uwzględnieniem okresu II wojny światowej i zmagań w obronie utraconej niepodległości na drodze walki zbrojnej oraz wszelkich form oporu cywilnego w latach 1939-1945;

2) odkrywanie i poznawanie przez uczniów lokalnej historii (także rodzinnej), jej uczestników, wydarzeń, miejsc związanych walką oraz oporem cywilnym;

 3) poznanie miejsc związanych z historią II wojny światowej na terenie Małopolski; 

4) kształtowanie poczucia dumy z bycia Polakiem i szacunku do wartości takich jak: niepodległość, wolność, honor, miłość do ojczyzny, odwaga, poświęcenie oraz wzmacnianie międzypokoleniowej więzi;

5) rozwijanie umiejętności krytycznego podejścia do zgromadzonych informacji zawartych w różnych źródłach.

            Forma konkursu była szczególnie ciekawa dla młodzieży zainteresowanej historią lokalną związaną z regionem oraz uczniów, którzy chętnie podejmą wyzwanie poszukiwania źródeł historycznych. Zadanie było trudne: uczniowie biorący udział w drugim etapie musieli sami znaleźć informacje dotyczące ludzi z naszego regionu biorących udział w walce podczas II wojny światowej lub w jakiś inny sposób przeciwstawiających się okupantowi. Opracować je,  a później stworzyć pracę pisemną, o charakterze twórczym.  Z zebranych źródeł (wspomnień, pamiętników, listów, prasy czy dokumentów), na których opierała się praca pisemna, należało również stworzyć bibliografię.  O wielkości pracy, jaką wykonali laureaci  mogą świadczyć bogate  źródła oraz bibliografie, z których korzystali.

Etapem finalnym była obrona pracy na poziomie wojewódzkim,  w Gimnazjum nr 4 w Krakowie.

Z dumą i radością możemy poinformować, że wysiłek Oli i Jakuba zaowocował sukcesem, za który z pewnością można uznać tytuł laureata w małopolskim konkursie historycznym. Uczniowie, zajmując kolejno miejsca - I Jakub Słomski, III Aleksandra Ziomek - z godnością reprezentowali naszą szkołę na uroczystym rozdaniu nagród w Muzeum Historycznym Miasta Krakowa - Pałacu Krzysztofory w Krakowie. W obecności gości: rodziców, laureatów, opiekunów,  zostały wręczone przez członków komisji konkursowej atrakcyjne nagrody oraz zaświadczenia.

 Mamy nadzieję, że udział w konkursie pozwolił Oli i Jakubowi czerpać radość z odkrywania tajników historii.

 GRATULUJEMY !!!!

Opiekunowie: Maria Wrzosek i Monika Pikusa

{gallery}obrazy2015/konk_hist{/gallery}

Partnerzy szkoły

  •  

Zobacz

 

 

 
 
 

 

 

 

Zespół Szkół w Ołpinach, mail: olpiny@op.pl, tel. 14 65-19-202

Joomla - opracowanie i administracja witryny Adam Rączka, mail: adamr28@poczta.onet.pl